Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ОГЛЯД ЗМІ. У ВККС озвучили основні етапи та строки проведення добору суддів у місцеві суди

16 грудня 2024, 12:17

У Вищій кваліфікаційній комісії суддів України прогнозують, що до кінця літа 2025 року сформують рейтинги учасників кандидатів у судді в рамках добору в місцеві суди, оголошеного 11 грудня ц.р.

Про це зазначив голова ВККС Андрій Пасічник на пресконференції «Новий етап кадрового наповнення судової системи: ВККСУ оголошує про початок добору суддів місцевих судів» 13 грудня 2024 року.

В заході  взяли участь:

  • голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрій Пасічник;
  • голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик;
  • голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов;
  • заступник керівника Офісу Президента України Ірина Мудра;
  • голова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Борис Гулько;
  • член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Надія Кобецька.

Модерував пресконференцію член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Роман Сабодаш.

Етапи і строки

Про основні етапи і строки проведення добору суддів проінформував очільник ВККС Андрій Пасічник. За його словами, ВККС оголосила добір із прогнозованої кількості 1800 вакантних посад суддів. Наразі за даними ВККС обліковуються 1412 вакансій в місцевих судах, із них 1143 в загальних судах, 136 — адміністративних та 131 — господарських.

Проте, як зазначив очільник ВККС, прогнозується, що у 2025 році з’являться ще вакантні посади у зв’язку зі звільненнями суддів у відставку чи переходом до апеляційних судів або Вищого антикорупційного суду за результатами відповідних конкурсів.

«Ті кандидати, які успішно складуть іспит, будуть зараховані до резерву, який буде діяти 2 роки. Отже, кандидати будуть мати можливість взяти участь у конкурсних процедурах не лише у 2025 році, а й в тих, які комісія буде оголошувати в 2026 і 2027 роках. Тож фактично вони матимуть можливість претендувати на заняття не 1800, а більше ніж 2 тисяч вакантних посад у місцевих судах», — зауважив Андрій Пасічник.

Також, за словами пана Пасічника, за результатами попереднього опитування 2400 респондентів повідомили, що будуть брати участь у доборі. Тож ВККС прогнозує щонайменше 3,5 тис. кандидатів.

Щодо етапів добору та їх графіку:

  • березень 2025 року — прийняття від кандидатів аплікаційних форм;
  • квітень – травень 2025 року — обробка аплікаційних форм і в травні 2025 року ВККС вирішуватиме про допуск кандидатів до складання кваліфікаційного іспиту;
  • червень 2025 року — проведення тестування щодо когнітивних здібностей та історії української державності;
  • липень 2025 року — проведення тестування щодо загальних знань у сфері права та щодо спеціалізації суду;
  • серпень 2025 року — виконання практичних завдань.

«Таким чином ВККС планує до кінця літа 2025 року повністю завершити етап кваліфікаційного оцінювання і сформувати відповідні рейтинги», — підсумував Андрій Пасічник.

Євроінтеграційні напрацювання

На стратегії розвитку системи правосуддя з урахуванням вимог ЄС зосередила свою доповідь заступник керівника Офісу Президента України Ірина Мудра. За її словами, Офісом Президента України вже підготовлені проєкти стратегій комплексного розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на наступні п’ять років, положення яких присвячені таким ключовим напрямам:

  • оптимізації мережі місцевих судів;
  • відновленню правосуддя деокупованих територіях;
  • забезпеченню ефективності судочинства і зменшенню навантаження на суди;
  • належному кадровому забезпеченню системи судоустрою і подоланню кадрового дефіциту в судовій системі;
  • виконанню судових рішень;
  • розширенню механізму альтернативного виконання спорів
  • забезпеченню незалежності ефективності й безперервності роботи суддівського врядування.

Відповідаючи на запитання щодо прогнозованого строку оптимізації мережі судів, Ірина Мудра зазначила, що вже напрацьована законодавча ініціатива щодо оновлення мережі місцевих судів.

«На жаль, зробити це максимально швидко, враховуючи війну, що триває, не буде простою задачею. Це буде передбачено в стратегії, але відразу охопити всю мережу по Україні буде неможливо. Тому планується розпочати з пілотного проєкту в Закарпатській області з подальшим масштабуванням на всю країну», — розповіла Ірина Мудра.

Кадрові тенденції

Як зауважив серед іншого голова Вищої ради правосуддя, сьогодні найбільше бракує суддів в апеляційних судах. Наразі проходить конкурсна процедура в апеляційні суди, участь в якій беруть більш ніж 2/3 суддів із судів першої інстанції. Тож питання проведення конкурсу в місцеві суди є досить актуальним.

«Тенденція, що дотепер існує, – це відтік суддів із судової системи, який, на жаль, є більшим, ніж ми здійснюємо добори», — констатував Григорій Усик.

На переконання пана Усика, державі необхідно вживати стимулювальних заходів, що стосуються суддів, які в майбутньому виявлять бажання працювати на прифронтових територіях.

«Очевидно, і ВККС це констатує, що охочих працювати в прифронтових районах немає. Значить державі потрібно застосовувати стимулювальні виплати для суддів і для працівників апаратів судів. Інакше ми не виправимо цю ситуацію. За рахунок тимчасового відрядження ми не забезпечимо доступ до правосуддя і верховенства права в цих регіонах», — відзначив очільник ВРП.

Вимушені кроки

Зі свого боку голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Денис Маслов додав, що найпріоритетнішим на сьогодні є конкурс в апеляційні суди.

За словами пана Маслова, законодавці прогнозували таку ситуацію раніше, і відповідно, у Верховній Раді України зареєстрований законопроєкт, який передбачає можливість тимчасово відряджати суддів із досвідом із судів першої інстанції до апеляційних судів до моменту заповнення вакансій.

«Він зареєстрований, але я не виключаю, що нам доведеться його виносити в зал, для того щоб забезпечити незупинення роботи апеляційних судів», — зазначив Денис Маслов.

Наслідки дефіциту кадрів

За словами голови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Бориса Гулька, кадровий дефіцит у судовій системі має щонайменше два наслідки. По-перше, це призводить до збільшення строків розгляду справ, а по-друге, це не може не впливати на якість розгляду справ.

Також очільник КЦС ВС зауважив, що наслідком надмірного навантаження на судову систему та неадекватної кількості суддів є також збільшення кількості звернень громадян України до ЄСПЛ через порушення розумних строків розгляду справ.

«Упродовж 2021—2024 років Європейський суд з прав людини констатував 191 порушення через надмірну тривалість проваджень в Україні. Так, у цьому є і вина суддів, які допустили тяганину в розгляді і не вирішили справу в розумні строки, як і безвідповідально поставились до судового контролю щодо виконання судових рішень. Водночас у цьому є і вина інших державних інституцій, зокрема у відсутності адекватної кількості суддів і, як наслідок, надмірному навантаженні на судову систему», — акцентував Борис Гулько.

Тож оголошення добору до місцевих судів як основної ланки судової системи, на переконання очільника КЦС ВС, є важливим рішенням. Він висловив упевненість, що працівники судів готові до такого конкурсу, візьмуть у ньому участь і стануть достойними суддями України.

На завершення член ВККС Надія Кобецька розповіла про вимоги до кандидатів в судді та презентувала портрет кандидата й очікування від добору.

Фото надані пресслужбою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

"Юридична практика"